--------
Урядовий портал
Верховна Рада України
Конституційний Суд України
Урядова "гаряча лінія"
БЕЗвіз
Україна-ЄС
Доступні ліки
Є ліки
Державний реєстр виборців
Житомирська ОДА
Державна реєстраційна служба
Національне агенство з питань запобігання корупції
Антикорупційний портал
бюлетень КМУ
Державна служба України
teplo.gov.ua
інтерактивна карта
Енергоефективність Житомирщини
ОСББ
Національна дитяча "гаряча" лінія
Протидія торгівлі людьми
Зміни одне життя
Національна академія
« Новини

31 жовтня – День 500-річчя Реформації

31 жовтня – День 500-річчя Реформації

26 серпня 2016 року з метою визнання вагомого внеску протестантських церков і релігійних організацій в розвиток релігійної, культурної і соціальної сфери України, вияву поваги до їхньої ролі в українській історії та становленні незалежної держави, а також відзначення в Україні 500-річчя Реформації прийнято Указ Президента України №357/2016 «Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації».

На виконання цього Указу 7 грудня 2016 року Кабінет міністрів України затвердив план заходів з підготовки та відзначення в Україні 500-річчя Реформації.

У плані з нагоди 500-річчя Реформації передбачена низка тематичних наукових конференцій та круглих столів. У навчальних закладах - тематичні лекції з висвітлення історії Реформації. На загальнонаціональному суспільному телеканалі - цикл тематичних теле-, радіопередач, документальних та художніх фільмів, присвячених історії Реформації. Також заплановано низку інших заходів у регіонах. 

  Довідково. 31 жовтня 1517 року молодий монах Мартін Лютер приніс до дверей Замкової церкви у Віттенберзі (Німеччина) список, що налічував 95 власних тез, та прибив його до дверей. Так зазвичай робили, аби почати дебати. Серед основних тез були наступні: людина «рятується» лише своєю вірою, а не церковними обрядами та індульгенціями, єдиним авторитетом є Біблія, а не церква, і те, що Біблія має бути доступною людям. У тогочасній Німеччині богослужіння велися латинню, яку не розуміла більшість населення. Мартін Лютер висловив протест, який був спрямований проти практики продажу індульгенцій – грамот про повне або часткове «відпущення» гріхів, що їх видавала католицька церква. Така практика викликала спротив у населення.

Утім Лютер не очікував, що його промова стане поштовхом, який спровокує глобальні зміни у Європі та всьому християнському світі. Процес набув не лише релігійного, а й соціального характеру, вплинув на економічний, науковий та політичний розвиток. Попри те, що Реформація спричинила розмежування у християнському світі, внаслідок цього процесу суттєво піднявся культурно-освітній рівень жителів Європи. Адже виникла потреба збільшити кількість приходських шкіл та університетів. Окрім цього, Реформація сприяла зміні старих феодальних стосунків на нові капіталістичні, що призвело до розвитку промисловості, наукових винаходів.

В Україні поширення протестантизму почалося із західних земель. Перші громади у 30-40-х роках XVI століття заснували європейські лютерани, кальвіністи, чеські брати й антитринітарії, які оселялися на українських етнічних землях, рятуючись від переслідувань католицької влади. Уже в першій половині XVII століття на українських теренах було понад двісті протестантських громад. У цей час протестантизм активно сприяв національно-культурному піднесенню України через розвиток освіти, науки, книгодрукування, утвердження самодостатності рідної мови, пропаганди віротерпимості та свободи совісті. На сьогодні протестантизм – друга за кількістю громад християнська течія в Україні.

НОВ�Н�