--------
Урядовий портал
Верховна Рада України
Конституційний Суд України
Урядова "гаряча лінія"
БЕЗвіз
Україна-ЄС
Доступні ліки
Є ліки
Державний реєстр виборців
Житомирська ОДА
Державна реєстраційна служба
Національне агенство з питань запобігання корупції
Антикорупційний портал
бюлетень КМУ
Державна служба України
teplo.gov.ua
інтерактивна карта
Енергоефективність Житомирщини
ОСББ
Національна дитяча "гаряча" лінія
Протидія торгівлі людьми
Зміни одне життя
Національна академія
« Новини

Бюро правової допомоги консультує:Як примусово виписати з квартири особу,яка в ній не проживає?

Як примусово виписати з квартири особу, яка в ній не проживає? 

З питанням примусового зняття з реєстрації досить часто звертаються до Романівського бюро правової допомоги Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги жителі району.

         Причини для примусової виписки можуть бути різноманітними, зокрема, якщо після розлучення одне із подружжя добровільно не знялось із реєстрації, при цьому проживає в іншому місці; також може бути покупка квартири в якій приписані незнайомі особи; зустрічаються також випадки, коли власник квартири приписує до себе свого знайомого, з метою допомогти, а потім з тих чи інших причин виникає необхідність примусово виписати цю особу та ін.

         Часто власники квартири бояться, що зареєстровані особи можуть заявляти про якісь права на квартиру, зокрема перешкодити у її продажі.

         В такому випадку слід розуміти, що тільки власник має право володіти, користуватися, та розпоряджатися квартирою. В той же час, інші зареєстровані особи мають лише право проживати у квартирі. Але слід врахувати, що хоча власник і може продати свою квартиру, важко знайти покупця, який погодиться купити квартиру де зареєстровані “посторонні” для нього особи.

         Ну що ж, якщо у вас виникла необхідність виписати “посторонню” особу з квартири, то слід пам’ятати, що це можливо зробити виключно через суд. Якщо ж сталось так, що особу виписали без рішення суду, то така особа може звернутись до суду про скасування рішення про зняття з реєстраційного обліку місця проживання, та поновлення реєстрації місця проживання.

         Отже, навіть не намагайтесь виписати особу примусово поза судовим порядком, адже такі дії є незаконними та легко оспорюються.

         Відповідно до ч. 2 ст. 405 Цивільного Кодексу України, член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

         Відповідно до статті 72 Житлового Кодексу України визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.

Стаття 71 Житлового кодексу передбачає збереження права користування житловим приміщенням у разі відсутності зареєстрованої в ньому особи строком, який не перевищує 6 місяців.  Жиле приміщення  зберігається за тимчасово відсутнім наймачем або членами його сім'ї понад шість місяців у випадках:

1) призову на строкову військову службу або направлення на альтернативну (невійськову) службу, а також призову офіцерів із запасу на військову службу на строк до трьох років – протягом усього періоду проходження зазначеної військової служби; перебування на військовій службі прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби протягом перших п’яти років перебування на дійсній військовій службі;

         2) тимчасового виїзду з постійного місця проживання за умовами і характером роботи або у зв’язку з навчанням (учні, студенти, стажисти, аспіранти тощо), у тому числі за кордоном, – протягом усього часу виконання цієї роботи або навчання;

         3) влаштування дитини (дітей) на виховання до родичів, опікуна чи піклувальника, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, заклад для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – протягом усього часу їх перебування у родичів, опікуна чи піклувальника, прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

         4) якщо з будинку, квартири (їх частини) вибула дитина (діти) і членів її (їх) сім’ї не залишилося, це житло може бути надано за договором оренди іншому громадянину до закінчення строку перебування дитини (дітей) у дитячому закладі або до досягнення нею (ними) повноліття і повернення від родичів, опікуна чи піклувальника, в окремих випадках – до закінчення навчання в загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності, у тому числі для громадян, які потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації, а також в професійно-технічних чи вищих навчальних закладах або до закінчення строку служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях;

         5) виїзду у зв’язку з виконанням обов’язків опікуна чи піклувальника, наданням батькам-вихователям житлового будинку або багатокімнатної квартири для створення дитячого будинку сімейного типу – протягом усього часу виконання таких обов’язків;

         6) влаштування непрацездатних осіб, у тому числі дітей-інвалідів, у будинку-інтернаті та іншій установі соціальної допомоги – протягом усього часу перебування в них;

         7) виїзду для лікування в лікувально-профілактичному закладі – протягом усього часу перебування в ньому;

         8) взяття під варту або засудження до арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк чи довічне позбавлення волі – протягом усього часу перебування під вартою або відбування покарання, якщо в цьому будинку, квартирі (їх частині) залишилися проживати інші члени сім’ї.

         У випадках, передбачених пунктами 1-7 цієї статті, право користування жилим приміщенням зберігається за відсутнім протягом шести місяців з дня закінчення строку, зазначеного у відповідному пункті. Якщо наймач або члени його сім’ї були відсутні з поважних причин понад шість місяців, цей строк за заявою відсутнього може бути продовжено наймодавцем, а в разі спору – судом.

         Отже, для звернення до суду Вам необхідна професійно складена позовна заява, а також докази про відсутність особи за місцем реєстрації більше встановленого строку. Таким доказами можуть бути:

         а) пояснення свідків;

         б) акти про відсутність члена сім’ї (для багатоквартирних будинків – складаються працівниками ЖЕКу чи ОСББ, для приватного сектору в містах – квартальними комітетами, для сільської місцевості – працівниками сільських чи селищних рад).

в) особисте листування (із якого вбачається, що особа дійсно мала намір змінити місце проживання);

г) інші письмові документи, зокрема:

         – матеріали перевірок органів державної влади та місцевого самоврядування ( із яких вбачається, що особа відсутня за місцем проживання);

         – довідки відділення поштового зв’язку (про те, що особа не отримувала поштові відправлення, які надходили на її ім’я).

         За отриманням правових консультацій та захистом своїх прав мешканцям Романівського району можна звернутись до Романівського бюро правової допомоги Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  за адресою: смт. Романів, вул. С.Лялевича, 2 або зателефонувати (04146) 2-29-13.

НОВ�Н�