--------
Урядовий портал
Верховна Рада України
Конституційний Суд України
Урядова "гаряча лінія"
БЕЗвіз
Україна-ЄС
Доступні ліки
Є ліки
Державний реєстр виборців
Житомирська ОДА
Державна реєстраційна служба
Національне агенство з питань запобігання корупції
Антикорупційний портал
бюлетень КМУ
Державна служба України
teplo.gov.ua
інтерактивна карта
Енергоефективність Житомирщини
ОСББ
Національна дитяча "гаряча" лінія
Протидія торгівлі людьми
Зміни одне життя
Національна академія
« Новини

Пам'ятка щодо профілактики побутових спалахів кишкових інфекцій

Пам'ятка щодо профілактики побутових спалахів кишкових інфекцій

Господар, який організовує в побуті відзначення урочистих подій чи ритуальних обрядів (весілля, проводи в армію, дні народження, поминки) із запрошенням значної кількості гостей, повинен:

повідомити медичного працівника про проведення заходу та отримати в разі необхідності консультативну допомогу;

знати про цивільно-правову відповідальність за порушення санітарного законодавства у разі виникнення масових інфекційних захворювань після відзначення події (ст. 48 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»). 

Напередодні, а також під час проведення заходу необхідно суворо дотримуватись наступних правил:

1. Не залучати до приготування страв випадкових осіб, а краще звернутись до кухарів з відповідною освітою, стажем роботи та медичним обстеженням. Осіб з проявами гострих кишкових інфекцій(пронос, блювання, підвищення температури тіла, слабкість тощо) та тих, що перехворіли на згадані інфекції упродовж останніх трьох тижнів, не допускати до приготування страв та обслуговування гостей.

2. Перед забоєм домашніх тварин обов’язково провести ветеринарну експертизу та не використовувати м’ясо, що не пройшло ветеринарного контролю.

3.Продукти купувати лише в торгівельній мережі (в магазинах та на облаштованих ринках). У жодному разі не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук приватних осіб. Купуючи харчові продукти та напої, обов’язково звертати увагу на терміни та умови їх зберігання, вимагати від продавця документи, які підтверджують якість та безпеку продукції, що реалізується.

4.Звернути увагу на колодязі та водогінні колонки, вода яких буде використовуватись для приготування страв, миття рук та посуду.  Криниця повинна бути в задовільному санітарному стані: огороджена,обладнана глиняним «замком», відмосткою, навісом та відром загального користування. При незадовільному стані криниці провести її ремонт та очистку з наступним проведенням аналізу води. За неможливості виконання цих заходів у стислі строки, необхідно призупинити використання води даного джерела. Ні в якому разі не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, дощову тощо. Для миття та приготування їжі мати запас фасованої питної води.

5.Приготування страв проводити в окремому приміщенні, із задовільним санітарним станом. Неприпустима наявність гризунів, тарганів, мух. При приготуванні страв слідкувати за своєчасним прибиранням сміття та харчових відходів.

6.Обов’язково мати достатню кількість кухарського та розроблювального інвентарю (столів, дошок, ножів тощо), який використовувати окремо для сирих та готових продуктів. Після використання кухарський інвентар та столовий посуд мити під проточною водою, а за її відсутності - послідовно, не менше ніж у 3-х ємностях, з використанням дезінфікуючих та миючих засобів.

7.Всі продукти, що швидко псуються, та готові страви зберігати при температурі не вище 8°С, для чого заздалегідь подбати про достатню кількість холодильників. Якщо такої можливості немає,необхідно використовувати продукти в день їх придбання, а готові страви - в день приготування.

8. Суворо дотримуватись технології приготування страв. Ретельно проводити теплову обробку продуктів (варіння, тушкування тощо). Страви, що залишилися на другий день, перед вживанням піддати вторинній термічній обробці - переварити або прожарити.

9.За практично неможливості в умовах побуту дотримуватись вимог технології приготування, умов зберігання та термінів реалізації страв, що швидко псуються, з меню (принаймні в літній період) виключити холодець, заливний язик, заливну і фаршировану рибу, м’ясні салати, кров’яні та ліверні ковбаси, кондитерські вироби з кремом (торти, тістечка тощо). Не використовувати консервовані та мариновані гриби домашнього приготування.

10.Куплені овочі, м’ясо та рибу не класти поруч з продуктами, які при вживанні не підлягають термічній обробці. Овочі та фрукти перед вживанням промити струменем кип’яченої або холодної води, а потім ще раз обдати кип’ятком. Сирі та варені м’ясні й рибні продукти не повинні зберігатися разом.

11.Перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом. Обов'язково мити руки після відвідування туалету.

Пам’ятайте! Щедрість і гостинність щодо кількості та якості страв мас бути поміркованою, не нести шкоди ні Вам, ні Вашим гостям. Кожна господиня повинна турбуватися про здоров’я і навіть життя тих, кого пригощає.

Грабчук Л.Ф., завідувач Романівським МРВ ДУ

«Житомирський обласний лабораторний центр

Міністерства охорони здоров’я України»

НОВ�Н�