--------
Урядовий портал
Верховна Рада України
Конституційний Суд України
Урядова "гаряча лінія"
БЕЗвіз
Україна-ЄС
Доступні ліки
Є ліки
Державний реєстр виборців
Житомирська ОДА
Державна реєстраційна служба
Національне агенство з питань запобігання корупції
Антикорупційний портал
бюлетень КМУ
Державна служба України
teplo.gov.ua
інтерактивна карта
Енергоефективність Житомирщини
ОСББ
Національна дитяча "гаряча" лінія
Протидія торгівлі людьми
Зміни одне життя
Національна академія
« Новини

Що потрібно знати про туберкульоз

Що потрібно знати про туберкульоз

Туберкульоз та ВІЛ/СНІД вже давно перестали бути суто медичною проблемою. Це захворювання становить небезпеку для держави та усього суспільства. З кожним роком зростає захворюваність та смертність від цієї соціально-небезпечної хвороби. Серед причин погіршення епідемічної ситуації з туберкульозу в Україні – соціально-економічна криза та її наслідки, зростання числа соціально дезадаптованих і уразливих груп населення, хворих на хронічні соматичні захворювання, алкоголізм, наркоманію та ВІЛ/СНІД.

Туберкульоз – інфекційне захворювання всього організму, за якого уражаються різні внутрішні органи й системи організму. Туберкульоз вражає переважно найбідніші, соціально дезадаптовані групи населення: біженці, мігранти, особи, які перебувають в установах кримінально-виконавчої системи, особи без постійного місця проживання, алкоголіки, наркомани тощо.

Туберкульоз спричиняє високу тимчасову та стійку втрату працездатності, вимагає тривалого комплексного лікування та реабілітації хворих. Негативні соціально-економічні наслідки, що спричиняються туберкульозом, дали підстави віднести цю хворобу до групи соціально небезпечних.

Матеріалом для виявлення МБТ є харкотиння хворих на туберкульоз легень, промивні води бронхів. При позалегеневих формах туберкульозу досліджують спинномозкову рідину, плевральну рідину, ексудат із черевної порожнини, гній із нориць, сечу, кал, пунктах із лімфатичного вузла, тканину, отриману під час біопсії.

Існує досить велика кількість різновидів туберкульозу легенів. Нижче наведені види хвороби, які зустрічаються найбільш часто.

1.Первинний туберкульоз. Первинний туберкульоз виникає в організмі внаслідок проникнення в легені палички Коха. Туберкульозні бактерії починають швидко розмножуватися і формують вогнища запалення. Первинний туберкульоз поширюється в організмі людини дуже швидко.

2.Вторинний туберкульоз легенів. Вторинний туберкульоз виникає внаслідок повторного зараження або реактивації раннього вогнища запалення. У цьому випадку організм вже знайомий з інфекцією і розвиток хвороби відрізняється від розвитку при первинному туберкульозі. Розрізняють декілька форм вторинного туберкульозу легень:

- дисемінований туберкульоз легень. Цей різновид хвороби характеризується появою великої кількості вогнищ. У людини знижується активність імунітету, з’являються хронічні захворювання;

- вогнищевий туберкульоз легень. У легких формується один осередок запалення різного розміру. В основному, ця форма хвороби виникає внаслідок пробудження інфекції, яка знаходиться в організмі людини. Швидко розвивається осередкову форму хвороби ще називають інфільтративним туберкульозом легень;

- міліарний туберкульоз легенів. Ця форма характеризується утворенням вогнищ запалення в кишечнику, печінці, шлунку, ділянках головного мозку.

Туберкульоз легень може приймати закриту і відкриту форму. При закритому туберкульозі в мокроті хворого відсутні мікробактерії захворювання. При відкритій — присутні. Людина з відкритою формою туберкульозу легенів повинна дотримуватися правил особистої гігієни, інакше вона може заразити оточуючих.

Основний метод діагностики туберкульозу у дітей та підлітків - туберкулінова проба (проба Манту). Вона робиться один раз на рік. Для цього використовується туберкулін – білковий екстракт, який отримують з культури туберкульозних паличок. Він специфічно діє на заражений організм, і це допомагає виявити хворих.

Ще один поширений метод виявлення хворих на туберкульоз - флюорографія. Це рентгенологічний метод дослідження, що допомагає побачити вогнища ураження легень.

Але позалегеневий туберкульоз (ПЛТ) порівняно з легеневим знаходиться ніби в тіні через низькі епідеміологічні показники. ПЛТ відрізняється від легеневого туберкульозу не лише локалізацією патологічного процесу, а й особливостями його перебігу та клінічними проявами. Захворювання діагностують, як правило, на пізніх стадіях, коли розвиваються ускладнення (до 70%), а функція ураженого органа нерідко втрачена, тобто виникає інвалідність (20-80%).

Діагностика та лікування ПЛТ здійснюється за допомогою багаторівневого діагностичного алгоритму, призначення оптимальних і безпечних схем хіміотерапії, використання хірургічного методу за наявності відповідних показань.

Пацієнти із симптомами ПЛТ проходять:

  • триразове дослідження біологічного матеріалу методом мікроскопії мазка на КСБ;
  • рентгенологічне дослідження органів грудної порожнини та ураженого органу;
  • додаткове, в тому числі, інструментальне дослідження для мікробіологічної, гістологічної, цитологічної, імунологічної верифікації діагнозу;
  • туберкулінодіагностика, біохімічні дослідження тощо.

Сектор охорони здоров’я

райдержадміністрації

НОВ�Н�