--------
Урядовий портал
Верховна Рада України
Конституційний Суд України
Урядова "гаряча лінія"
БЕЗвіз
Україна-ЄС
Доступні ліки
Є ліки
Державний реєстр виборців
Житомирська ОДА
Державна реєстраційна служба
Національне агенство з питань запобігання корупції
Антикорупційний портал
бюлетень КМУ
Державна служба України
teplo.gov.ua
інтерактивна карта
Енергоефективність Житомирщини
ОСББ
Національна дитяча "гаряча" лінія
Протидія торгівлі людьми
Зміни одне життя
Національна академія
« Новини

11 квітня відзначається міжнародний день визволення в'язнів фашистських таборів

Забути цього неможливо

11 квітня відзначається Міжнародний день визволення в'язнів фашистських таборів.

Цю пам'ятну дату встановлено за рішенням Організації Об'єднаних Націй 11 квітня тому, що саме у цей день у 1945 році в'язні концтабору Бухенвальд ("Буковий ліс"), довідавшись про наближення американських військ, підняли збройне повстання.

У таборі в той час знаходилися декілька десятків тисяч ув’язнених із 18 країн Європи. У цьому жахливому місці за дев'ять років побувало близько двохсот п’ятдесяти тисяч людей. У Бухенвальді загинули десятки тисяч невинних: їх вбивали камінням, різками, топили в гною, кастрували, нівечили, морили голодом. Згідно з оцінками, близько 50 000 людей загинули в Бухенвальді — переважно євреї та політичні в'язні, але також радянські (українські включно) військовополонені, цигани та гомосексуалісти. Деяких людей навмисне заражали вірусами задля медичних експериментів.

Також 11 квітня були звільнені в’язні фашистського концтабору «Дора», 22 квітня звільнені в’язні «Заксенхаузена», 29 квітня – «Дахау», 30 квітня – «Равенсбрюка», потім – «Освенцим» і «Майданек», «Маутхаузен» і «Штутгоф». У 1945 році вийшли на волю 530 тисяч чоловік. Близько 250 тисяч із них були колишні радянські громадяни. Загальне число загиблих у німецьких таборах перевищувало 6 мільйонів, багато з інтернованих до смерті піддавалися медичним експериментам.

Здається, так давно це було. Але тільки не для тих, хто пройшов крізь жахіття фашистських катівень. Біографії цих людей - це справжні уроки мужності для молодого покоління.

Романівська районна бібліотека для дорослих до цієї трагічної і сумної дати в нашій історії оформила виставку – огляд краєзнавчої книги  відомого  житомирського журналіста Олександра Гуцалюка «Остання війна».

Книга «Остання війна» - це спроба розповісти молодому поколінню про трагічну і важливу сторінку в історії України та Житомира через призму життя реального героя.. Повість Олександра Гуцалюка «Остання війна» отримала фінансову підтримку у рамках обласної Програми випуску соціально значущої літератури місцевих авторів. Весь її тираж розійшовся  у бібліотеки навчальних закладів та закладів культури області.

Житомирянин Франц Карлович Бржезицький. Пан Францішек - лю­дина з легендарною долею. У 30-ті лиховісні роки Великого терору енка-ведисти розстріляли його батька, а матір відправили в Сибір у заслання. У 1941-му, після окупації Житомира німецькими загарбниками, Франек, яко­му не виповнилося ще й 17 років, разом зі своїми польськими друзями-ровесниками створив підпільну молодіжну антифашистську організацію, яка згодом приєдналася до житомирського комуністичного підпілля на чолі з Григорієм Шелушковим. Наприкінці 1942 року хлопця вистежило й схо­пило гестапо. Німці підозрювали його в зв'язках з підпільниками, однак довести нічого не змогли. Він стійко витримав тортури катів, нікого з то­варишів не виказав, і його вже мали намір розстріляти, проте в останній день замінили страту на концтабір смерті Майданек (Польща). Туди він потрапив у складі житомирського етапу 13 лютого 1943 року (з 1240 чо­ловік цього етапу вижили і повернулися додому в Житомир після війни лише семеро).

А потім були концтабори Гросс-Розен (Німеччина) і Ляйтмеріц (Чехо-словаччина). Він пройшов усі кола пекла, вистояти і вижити в нелюдсь­ких умовах йому допомогли незламний характер, ідейні переконання, вза­ємодопомога товаришів і глибока віра в Бога. А після війни Сталін йому "віддячив": Франц Бржезицький - радянський підпільник, який у Майданеку продовжив боротьбу з ненависним ворогом як підпільник Армії Кра­йової (а відтак став польським "контрреволюціонером" - шпигуном, який працює на Лондон), потрапив за колючий дріт ГУЛАГа- в Омський табір для політв'язнів (особливі табори МВС).

  Франц Карлович Бржезицький - єдиний свідок не лише в Житомирі, айв Україні колишній в'язень Майданека. Його спогади про нацистський концтабір безцінні. "Остання жива сторінка історії" -так на­звано експозицію, присвячену йому, в Меморіальному музеї, відкритому після війни на території цієї фабрики смерті.

"Остання війна" - це документальна повість про важкі"випробування, через які довелося пройти нашим землякам, про їх мужній та стійкий ха­рактер. Звертає увагу вміла літературна обробка спогадів, яскраво і до­стовірно виписані епізоди, діалоги, роздуми героя.

Його спогади про нацистський концтабір - безцінні.  Більш детально познайомитись з даним виданням Ви можете у нашій бібліотеці.

 Баша В.О.,

бібліотекар Романівської районної

бібліотеки для дорослих

НОВ�Н�