--------
Урядовий портал
Верховна Рада України
Конституційний Суд України
Урядова "гаряча лінія"
БЕЗвіз
Україна-ЄС
Доступні ліки
Є ліки
Державний реєстр виборців
Житомирська ОДА
Державна реєстраційна служба
Національне агенство з питань запобігання корупції
Антикорупційний портал
бюлетень КМУ
Державна служба України
teplo.gov.ua
інтерактивна карта
Енергоефективність Житомирщини
ОСББ
Національна дитяча "гаряча" лінія
Протидія торгівлі людьми
Зміни одне життя
Національна академія
« Новини

За Україну. За її волю. Пам’яті Героїв Крут

Вшанування пам’яті Героїв Крут

 

«Для нас могила ця лишиться на віки полум’ям віри,

вона дала нам незабутнє минуле. Це буде друга

свята могила над Дніпром»

                                                                            Л.Старицька – Черняхівська 

Роки нестримною ходою продовжують свій рух, усе далі й далі відкидаючи нас у часі від подій початку ХХ сторіччя, коли у полум’ї революції народжувалась Українська Народна Республіка. У боротьбі за незалежність України одне з чільних місць у новітній історії Української держави займає за своєю трагічністю і героїзмом  бій під Крутами.

29 січня 1918 року на  залізничній станції  Крути за 130 кілометрів на північний схід від Києва відбувся жорстокий, нерівний бій, який тривав 5 годин між 4-тисячним військом більшовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами і гімназистами,що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не мали ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на смерть, захищаючи свободу молодої Української держави. Цей приклад  самопожертви молоді багато в чому нагадує подвиг Небесної сотні  та "кіборгів".

На похороні у Києві біля Аскольдової могили перший президент самостійної України Михайло Грушевський сказав : «Сьогодні, коли ми ховаємо цих молодих героїв, тут в будинку Центральної Ради здіймається російський орел, цей символ нашого довгого гноблення. Не випадково ці два факти збіглися. Така операція не могла відбутися без болю…Стримайте ж ваші сльози, які котяться. Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, і Вітчизна збереже про них вдячну пам'ять  на віки вічні…».

Слід сказати, що бій під Крутами довгий час був своєрідним табу, темою, яка старанно замовчувалася радянською історичною наукою і лише 2006 року на місці проведення бою було встановлено пам’ятний знак.

29 січня – День пам’яті героїв Крут. До цієї дати  в історії України, віддаючи дань пам’яті і шани героям у Романівській районній бібліотеці для дорослих оформлено виставку літератури: «За Україну, за її волю». На ній представлено літературу та періодичні видання про героїку трагедії Крут, спомини про бій, а також поезію, присвячену цій події. Огляд – презентацію виставки, а такою інтернет – видань провела для користувачів бібліотеки - учнівської та студентської молоді бібліотекар Валентина Баша. 

З поетичними рядками П.Тичини: «Пам’яті тридцяти», І.Антонич – Богдан: «Крутянська пісня», С.Губерничук: «Героям Крут» познайомила присутніх бібліотекар Людмила Корінчук.

 

 

Лободзінська А.Ф.,

завідувач сектора культури

райдержадміністрації

НОВ�Н�